6.1 Keret készítő a nézetablak programhoz

Program ikon:
Parancs: EL-CREATE_VPFRAME

Ezzel a programmal könnyedén készíthetünk egy olyan keretet, amit később fel tudunk használni a nézetablak készítő programhoz.(Lásd a 6.2. fejezetet!) Ez tulajdonképpen egy szabályos téglalap alakú vonalláncot fog nekünk elkészíteni a modelltérben.

Először meg kell adnunk a helyszínrajzon a nézetablak kezdő- és végpontját. Ez nem más, mint az a két pont, ami között szeretnénk, hogy a nézetünk elhelyezkedjen. Az út (vagy vasút) tengelyen kell kattintanunk. Természetesen nem kötelező, lehet bármilyen más helyen is kattintani, ekkor a nézetablak alapja úgy fog állni, ahogy a két pont közötti szög megadja. Ezután meg kell adni a jobb oldali távolságot, majd a bal oldalit. Azt hogy melyik a jobb és bal, mutatni fogja egy zöld (jobb oldal), majd egy lila (bal oldal) nyíl.
(Lásd a 6.1-1. ábrát!)

6.1-1. ábra: (1.) kezdőpont, (2.) végpont, (3.) jobb oldali távolság, (4.) bal oldali távolság

Ezután elkészül a keret, amely egy nem nyomtatható fóliára fog létrejönni. Ennek a fóliának a nevét és színét beállíthatjuk az "el-utils.ini"-ben. (Lásd 1.2.8. fejezetet!)
("EL-DEFAULT_VPFRAME_LAYER" és "EL-DEFAULT_VPFRAME_LAYER_COL" változók)
Legvégül a program rákérdez, hogy szeretnénk-e most elindítani a nézetablak készítő programot, amely elkészíti nekünk a nézetablakot, és az elrendezést. (Lásd a 6.2. fejezetet!). Ha nem most készítjük el az se gond, mert később is megtehetjük. A 6.1-2. ábrán látható egy példa a program végeredményére.

6.1-2. ábra: A keret készítő végeredménye

6.2 Nézetablak készítő

Program ikon:
Parancs: EL-CREATE_VPORT

Ezzel tudjuk elkészíteni a modelltérben elhelyezett keretekből a nézetablakokat, és elrendezéseket. (Lásd a 6.1. fejezetet!) A program nem csak az említett keret készítővel létrehozott keretekből tud dolgozni, hanem bármilyen téglalap alakú vonalláncból, ami a modelltérben megtalálható.

A szoftver indításakor ki kell választanunk azokat a vonalláncokat a modelltérben, amikből nézetablakokat szeretnénk csinálni. Érdemes olyan sorrendben kiválasztani őket, amilyen sorrendben szeretnénk az elrendezéseket és a nézetablakokat elkészíteni, mert az elrendezés fülek olyan sorrendben fognak megjelenni.
A program a vonalláncok kiválasztása után először megkérdezi az elrendezés nevét. Amennyiben nem adunk meg nevet, akkor a program mindig az utoljára létrehozott nézetablak sorszámát fogja megnövelni, és ez a szám lesz az elrendezés neve.
Ezután megkérdezi a nézetablak (elrendezés) léptékét. Alapértelmezetten az LP léptéket (Lásd 1.3 fejezet!) fogja átvenni, de amikor beállítunk mást, akkor a következőnél mindig az utoljára megadott léptéket fogja felkínálni, amit természetesen minden egyes keretnél megváltoztathatunk.
Végül megkérdezi a nézetablak kezdő- és végpontját, amit ugyanúgy kell megadnunk, mint az előzőleg tárgyalt keret készítő programnál. (6.1. fejezet) Ezeket a pontokat csak akkor kell megadnunk, ha a programot nem a keret készítő (6.1.) után indítottuk el közvetlenül.
Legvégül létrejön egy új elrendezés egy nézetablakkal, aminek fólia tulajdonságait szintén módosíthatjuk az "el-utils.ini" fájlban. (Lásd 1.2.8. fejezetet!) Az "EL-DEFAULT_VPORT_LAYER" és "EL-DEFAULT_VPORT_LAYER_COL" változókat kell átírnunk, ha más fólia nevet vagy fóliaszínt szeretnénk.
Az új elrendezés, egy olyan nézetablakot fog tartalmazni, melynek lesz egy rajzi nézete. Ebben a nézetben a modelltérben megadott kezdő- és végpont szöge vízszintesen fog látszani. A nézet a megadott léptéket fogja felvenni, kerete pedig hozzáigazodik a modelltérben lévő kerethez. Így ezután már nincs más dolgunk, csak megcsinálni a rajzpecsétes keretet a "Rajzkeret készítő program"-al. (Lásd 1.4. fejezet!)
Amennyiben több keretet választottunk ki, minden elrendezés létrejötte után arra a keretre ugrik a képernyő, amelyik keret következik, melynek meg kell adnunk ugyanúgy az adatokat, mint az előzőnél. A 6.2-1. ábrán látható egy példa a program végeredményére. A szemléltetés kedvéért ugyanazt a keretet választottuk ki, mint amelyet a keret készítővel (6.1) létrehoztunk.

6.2-1. ábra: A nézetablak készítő végeredménye


A programokat meg tudja tekinteni az alábbi videón.




(c) 2017. Pátkai Norbert
E-mail: patkai.norbi@gmail.com