EL-UTILS - DBF Editor


A programmal bármilyen DBF fájlt módosíthatunk, de specialitása az E-Közmű SHP importálás elősegítése. A szoftver az EL-UTILS SHP Utils része. SHP Utils leíráshoz lásd: ESRI-SHP_Utils leírása
Az SHP utils Layer changer futtatásakor meghiúsult átváltoztatásokat tudja orvosolni. Például nem fog lefutni a Layer changer SQL scriptje, ha hiányzik a DBF fájlban a GML_ID mező tartalma. (Maga az E-KÖZMŰ nem töltötte ki.) Ez a mező határozza meg egy adott SHP szakági id-ját (pl: EL1, VI1, SZ1 stb.). A DBF etitorral könnyedén - egy kattintással - kitölthetjük ezeket a hiányzó mezőket.

A DBF Editort többféleképpen is el tudjuk indítani. Elindíthatjuk az SHP eszköztárából, vagy amennyiben társítottuk az opcióknál az alkalmazást, elindíthatjuk valamilyen fájlkezelőből. Továbbá elindítható az asztalon található ikonnal, az EL-UTILS SHP Utils opciók ablakából. (Az egyéb eszközök címszó alatt).

A szoftver elindulásakor a következő képernyőt láthatjuk. (Miután rákattintottunk az első fájlra a listában.)

10-1. ábra: EL-UTILS DBF Editor felülete

Vegyük át részletesen a képernyőn látható funkciókat:

10-2. ábra: Menüsor

Felül láthatjuk a menüsort, ahol minden funkció megtalálható. (A beállítások és a nyelvválasztás pl. csak itt érhető el.) A fájl menüben megtalálhatjuk a régebben megnyitott állományokat.
A bal oldali DBF open ikonnal tudunk bármilyen dbf-et kitallózni és megnyitni a számítógépünkről. A program először lemásolja a dbf-et egy temp mappába, így bármit módosítunk, először ebben történik meg a változás, és csak a mentéskor kerül bele az eredetileg megnyitott állományba. Így biztosan nem módosul a tartalma, ha esetleg meggondolnánk magunkat.
Az "Eredeti DBF helye" mutatja honnan nyitottuk meg az állományt, a "Temp DBF helye" pedig amiben éppen aktuálisan dolgozunk.

10-3. ábra: Hibás DBF file lista

Ebben a listában jelennek meg a CAD-ben utoljára futtatott "SHP import Layer changer" program meghiúsult dbf fájljai. "Utolsó SHP Import útvonal" mutatja nekünk ezt az útvonalat, ahová kerültek az importálás ideiglenes fájljai, és a log fájlok.
A listában bármelyik elemre duplán kattintunk, vagy megnyomjuk a "Betölt" gombot, megtörténik a DBF megnyitása. Így pontosan azokat a DBF-eket tudjuk megnyitni, aminél probléma volt az utolsó futtatáskor.
A "Töröl" gombbal el tudjuk távolítani a listából, ha már úgy gondoljuk kijavítottuk a DBF állományt.
A "Log file" gomb megnyitja az utoljára futtatott Layer changer log fájljait. Tulajdonképpen azt a Log viewert indítja el, amit akkor is láthatunk miután lefuttattuk a changert a CAD-ben.
Az "Üres cella" címke mutatja mennyi üres kötelező mezőt talált a program az aktuálisan megnyitott DBF-ben. Amennyiben nem volt, akkor "0/0" fog megjelenni zöld színnel, egyébként pirosan.
A két kis nyíllal tallózhatunk az üres kötelező mezők között. Ezt megtehetjük az (X) Előre és (Y) vissza gombbal is.
A Kötelező mezők gombbal szerkeszthetjük a kötelező mezők fájl tartalmát. (..\el-utils\VB_programs\reqfields.csv) Ez a fájl azokat a mezőket tartalmazza, amiket kötelező kitölteni egyes SHP fájlok sikeres futtatásához. Ezek a mezők pirosan fognak megjelenni a táblázatban, amennyiben üresek. Tehát ha szeretnénk saját magunk ezeket felülbírálni esetleg újakat felvenni, akkor ezzel a gombbal tudjuk megtenni. A kötelező mezők szerkesztő felülete a következően néz ki:

10-4. ábra: Kötelező mező szerkesztése ablak

Mint látható, minden egyes szakághoz külön-külön felvehetünk egyedi kötelező mezőket. Az [OTHER] részhez írjuk azokat a kötelező mezőket, ami minden egyéb DBF fájlra vonatkozik.

10-5. ábra: E-KÖZMŰ Adatszolgáltatási hibák lista

Ebben az ablakban láthatjuk a hiba listát, miután megnyitottunk egy hibás .dbf filet. (Lásd a 10-3. ábrát, miután ott megnyitunk egy dbf-et.) Ezek a hibák nagyrészt az E-KÖZMŰ hibás adatszolgáltatásából erednek.

A következő hibákat tartalmazhatja:
- Hiányzik valamelyik kötelező mező: olyan mező hiányzik az E-KÖZMŰ adatszolgáltatásából, ami kötelezően kell léteznie, hogy értelmezni lehessen.
Pl: GML_ID, TIPUS, V_ELHMOD, A_TULNEV1 stb.
- Üres valamelyik kötelező mező: olyan mező nincs kitöltve az E-KÖZMŰ adatszolgáltatásában, ami kötelezően kell, hogy töltve legyen, hogy értelmezni lehessen.
Pl: GML_ID, TIPUS, V_ELHMOD, A_TULNEV1 stb.
(ezeket pirossal jelöli a program, lásd a 10-4., 10-8., 10-12. ábrákat)

10-6. ábra: Funkció gombok

"DBF Struktúra" megmutatja az aktuális DBF struktúráját, lásd az alábbi ábrát:

10-7. ábra: DBF Struktúra ablak

"Mentés" gombbal menthetjük a DBF módosításait. A "CSV Export" egy csv fájlt készít a DBF tartalmáról (pontosvesszővel tagolt szöveges állomány). A "Vissza" gomb visszaállítja az aktuálisan megnyitott DBF állományt az eredeti állapotára. Ez a módosítások elvetése.
"Súgó","Print" és "Kilép" funkciók önmagukért beszélnek.

10-8. ábra: GML_ID kitöltése funkció, szakág információk gomb

"Szakág" szövegdoboz: Az itt megadott szakági jellel tudjuk kitölteni a megnyitott DBF fájl összes GML_ID mezőjét automatikusan. Ehhez nyomjuk meg a "GML_ID kitöltése" gombot. A program úgy működik, hogy a fájlnévből kitalálja a szakági kódot. (Lásd beállítások panel)
A jobboldalon található "i" buborék pedig megmutatja a szövegdobozban található szakág információit. Lásd alábbi ábra:

10-9. ábra: szakág információk

Az url-t tartalmazó gombra kattintva a hivatalos e-epites oldalra ugrik a böngészőnk. A megadott szakághoz tartozó struktúrát fogja mutatni pdf-ben. A jövőre gondolva, ha netán megváltozik az e-epites oldala vagy bármi, minden információ egy külön fájlba lett tárolva. (..\el-utils\VB_programs\szakagak.csv)

10-10. ábra: Mező módosítása ablak

Amikor duplán kattintunk (vagy Entert nyomunk) a táblázat egy adott mezőjében, akkor ez a szöveg doboz lesz aktív. Az itt megadott értékkel fogja felülírni az aktuális mezőt. Ehhez nyomjunk meg ismét az entert, vagy a "SET" gombot. Fontos tudni, hogy a mező típusnak megfelelő értéket adjunk meg. Tehát szám mező például karakter típust nem fog elfogadni. Ennek segítésére a program mutatja az aktuális mező tulajdonságait a szövegdoboz felett.

10-11. ábra: Keresés ablak

Szöveg részletet tudunk keresni a megnyitott DBF fájlban. A program kiírja a találatok számát, majd a keresendő szövegrészeket kiszínezi narancssárgára a táblázatban. A további találatok megtekintéséhez nyomjuk meg a NEXT vagy (F3) gombot.

10-12. ábra: DBF tartalma (minta)

Ezen az ábrán szeretném szemléltetni, hogy miként néz ki egy megnyitott dbf tartalma. Látható, hogy a GML_ID itt nem volt kitöltve ezért pirosak a mezők hátterei. A mezők leírásai is le vannak tárolva egy fájlban (ESRI-SHP_Field_names.csv), így a program - amikor egy adott cella fölé visszük az egeret - kiírja egy tooltip text-ben.
(Lásd ebben az esetben az M_ADATNEV leírása "adat neve")

10-13. ábra: Navigáció, státusz sor

A státusz sort és a navigáló gombokat találjuk itt. Az első két gomb a legelső és a legutolsó sorra ugrik, a másik két gomb pedig visszafelé illetve előre lapoz. Fontos itt megemlíteni a billentyűzet navigáló gombjait:
WSAD : A cellák közötti navigálás, úgy ahogy a játékokban: (W) fel (S) le, (A) balra, (D) jobbra.
Q : előző, E : következő oldalra lapozás.
SHIFT+Q : első sor, SHIFT+E : utolsó sorra ugrás.
GO >> : gomb hatására az "Aktuális sor:" szövegdobozban megadott sorra ugrik.

10-14. ábra: Beállítások

Végül de nem utolsó sorban a beállítások paneljét szeretném megmutatni. Itt tudjuk társítani az alkalmazást a .dbf kiterjesztésű fájlokhoz. Továbbá itt tudjuk módosítani, ha netán az e-közmű fájlokban a szakági jel pozíciója, illetve szeparátora megváltozna.

Példának lássuk ezt a fájlt:

739870008_25_4_el1_20190522_125610.shp

Látható, hogy az el1 szakági jel szeparátora _ és látható, hogy a harmadik ilyen szeparátor után következik az el1.

Ezzel a program jelenlegi összes funkcióját bemutattam.


(c) 2019. Pátkai Norbert
E-mail: patkai.norbi@gmail.com