ELEKTROMOS SEGÉDPROGRAMOK
(ELECTRIC UTILS)

4. fejezet: Fejlesztői dokumentáció


Új blokk felvétele az EL-UTILS eszköztárába

Mindenféle programozás nélkül is lehetőségünk van új blokkot felvenni a rendszerbe. Egy példán keresztül szeretném bemutatni, hogyan tudjuk ezt megtenni.

Első lépés, hogy rajzoljuk meg a kívánt blokk ikonját.
Ezt úgy tehetjük meg, hogy a blokk ikonok felett jobb gombot nyomunk az egérrel, majd kiválasztjuk a „testreszabás...” menüpontot. Lásd az alábbi ábrát.

Ezután megjelenik a „felhasználói felület testreszabása” ablak. Itt válasszuk ki valamelyik ikonnal rendelkező sort, és nyomjuk meg a jobboldali nyilat.

Majd az alábbi ablakot kell hogy lássuk:

Itt a Gomb ikon szekciónál, nyomjuk meg a „Szerkesztés...”-t.
Ekkor megjelenik a gomb ikon szerkesztő:

Itt tudjuk megszerkeszteni a blokkunk ikonját. Olyan ikont rajzoljunk, ami leginkább szemléltei blokkunk funkcióját, illetve leginkább hasonlít rá. Példánkban most a tűzcsap ikonját fogom megrajzolni, és az közművek\ viziközmű menücsoportba felvenni. Itt nem elektromos vonaltípusok és blokkok találhatók. Az alábbi ábrán látható, hogy megrajzoltam a tűzcsap ikonját.

Ezután az exportálást megnyomva, kimentem az ikont egy „.BMP” kiterjesztésű fájlba, az „EL-UTILS\kozmu\kozmuBmp\” mappába. A fájl neve „tuzcsap_fold_alatti.bmp” lesz.

Ezután bezárhatjuk az összes ablakot, (ikonszerkesztő, testreszabás stb.)
NE MENTSÜNK EL SEMMIT. Az ikon már ki lett mentve bmp-be, ha most elmentenénk, akkor az elején kiválasztott „0,4kV, 22kV vezeték” ikonja módosulna.
Ezután nyissuk meg valamelyik elektromos blokkunkat az EL-UTILS mappából, azt fogjuk használni mintának. Legyen ez most például a BB.dwg fájl. Mentsük el ezt más néven az „EL-UTILS\Kozmu\KozmuBlocks\” mappába, „tuzcsap_fold_alatti.dwg” néven. A fájl tartalma, most így néz ki:

Legfelül a kör alakú blokk látható, alatta pedig attribútumok. Módosítsuk először a blokkot.
Fontos, hogy a blokk illesztési pontja, meg kell, hogy egyezzen az „_INSBASE” rendszerváltozóban tároltéval! Az illesztési pont nem feltétlenül a közepe a blokknak. Például egy földelési jelnél máshol van az illesztési pont.
A tűzcsap esetében a kör közepére konfigoljuk az illesztési pontot.

Fontos rendszerváltozók, amik befolyásolhatják a blokk illesztési léptékét:

„_INSUNITS” : „Specifies a drawing-units value for automatic scaling of blocks, images, or xrefs inserted or attached to a drawing.” (A rajzba illesztett blokkok, képek, xref-ek automatikus méretezésének rajzi léptékét határozza meg.)
Note: The INSUNITS setting is ignored when inserting annotative blocks into a drawing. (Megjegyzés: Az INSUNITS beállítást figyelmen kívül hagyja, amennyiben annotatív blokkokat illeszt be a rajzba.)
„_INSUNITSDEFSOURCE” : Sets source content units value when INSUNITS is set to 0.
„_INSUNITSDEFTARGET”: Sets target drawing units value when INSUNITS is set to 0.
(Beállítja a forrás/cél rajzi léptéket, abban az esetben, ha INSUNITS = 0)

Értékük lehet:
0 Unspecified (No units)
1 Inches
2 Feet
3 Miles
4 Millimeters
5 Centimeters
6 Meters
7 Kilometers
8 Microinches
9 Mils
10 Yards
11 Angstroms
12 Nanometers
13 Microns
14 Decimeters
15 Decameters
16 Hectometers
17 Gigameters
18 Astronomical Units
19 Light Years
20 Parsecs
(Forrás: EXPRESS TOOLS, System variable editor...)

Az EL-UTILS-ban ezek értéke milliméterre (4-es érték) lett állítva mindenhol, az INSUNITS-t kivéve, az nullára. Fontos még figyelnünk arra is, hogy az EL-UTILS beillesztési léptéke (C:LP parancs) is befolyásolni fogja a blokk léptékét.

„-DWGUNITS” parancs: Fontos még, hogy itt is ellenőrizzük, hogy az itteni lépték is megegyezik-e az előzőekkel. Nálunk a milliméter volt megadva, tehát az itteni érték 3-as kell legyen.
Rajzoljuk meg tehát a tűzcsap jelét, majd töröljük a nem ideillő attribútumokat.
Az attribútumok közül most csak az „F”, és a „LEÍRÁS” nevűeket hagyjuk meg.
AZ „F” értéke annak a fóliának az értéke kell legyen amire alapértelmezetten el szeretnénk helyezni a blokkot. Ez most legyen „viz_megl” (meglévő víz). Leírásnak pedig beírjuk: „Tűzcsap föld alatti”. Lásd a következő ábrát, a kész blokkról:

Ezután, hozzuk létre a fólia kezelőben az attribútumkezelőben megadott fóliát, „viz_megl” néven, és adjuk meg neki a fólia színét (a mi esetünkben 152). Végül mentsük el a blokkot.
Ezután jöhet az eszköztár szerkesztése.
Nyissuk meg az „EL-UTILS\Kozmu\” mappában a „kozmu.mns” fájlt.
Ha saját eszköztárt szeretnénk, létrehozhatunk ilyet úgy is, hogy lemásoljuk ezt a fájlt egy külön mappába, és átírjuk a nevét és tartalmát. Ekkor viszont fel kell vennünk azt a mappát a support útvonalak közé. Lásd az alábbi ábrát, itt látható, hogy a „kozmu” mappa is fel van véve a support (támogatási fájlok) útvonalak közé.

Példánkban most az eredeti „kozmu.mns”-t fogom átírni.
Keressük meg ezt a részt:

**TB_VIZIKOZMU_VONALAK
ID_TB_VIZIKOZMU_VONAL_1 [_Toolbar("Vízi közmű", _Bottom, _Show, 0, 0, 1)]

Itt találhatók a víziközművel kapcsolatos vonalak blokkok eszköztár leírásai, mindegyik ID_ vel kezdődik.
Illesszük be ezt a sort, majd írjuk át:

ID__1 [_Button("Beton bontandó", "Bb.bmp", "Bb.bmp")]^C^C(setq szov "Bb") bei

Először írjuk át az ID-t egy olyan értékre, ami az előtte lévő sorban lévővel 1-el nagyobb (Példánkban most „ID__6 lesz).
Az első szekcióban az idéző jelek közé írjuk be a blokk megnevezését: „Tűzcsap föld alatti”
A második és harmadik idézőjelek közé írjuk be a tűzcsap blokk ikonjának elérési útvonalát. (Az „EL-UTILS\Kozmu\” mappához képest relatív útvonal)
Tehát példánkban: „KozmuBmp/tuzcsap_fold_alatti.BMP”
Végül írjuk át a blokk nevét: (setq szov "KozmuBlocks/tuzcsap_fold_alatti")
Tehát így fog kinézni a végső ID_6- os eszköztár definíciónk:

ID__6 [_Button("Tűzcsap föld alatti", "KozmuBmp/tuzcsap_fold_alatti.BMP", "KozmuBmp/tuzcsap_fold_alatti.BMP")] ^C^C(setq szov "KozmuBlocks/tuzcsap_fold_alatti") bei

(Ezt egy sorba írjuk, csak így fért ki a doksiban.)
Ezután nincs más dolgunk, csak kiadni az C:EL-UTILS-MENU-UPDATE parancsot, és az újrafordítja nekünk az eszköztárakat.
Figyelem!
Amennyiben saját eszköztárat hoztunk létre pl. ilyen néven, hogy saját.mns, ebben az esetben ezt manuálisan kell betöltenünk. (miután a fentebb leírtak szerint beállítottuk az útvonalát a supportnál)
Ilyenkor a saját menü fájl betöltéséhez adjuk ki a „_MENULOAD” parancsot, és tallózzuk ki a saját.mns fájlunkat, majd nyomjuk meg a „betöltés...” gombot.

Új vonaltípus felvétele az EL-UTILS eszköztárába

Ebben az esetben nagyon hasonlóan kell eljárnunk, mint az előző fejezetben a blokk felvételénél. Példánkban a közmű menübe, a gáz és szénhidrogének menücsoportba fogjuk felvenni a MOL vonaltípusát. Miután eljutottunk az előző fejezetben leírtak szerint a gomb ikon szerkesztéséhez, rajzoljuk meg a MOL nyomvonalának ikonját.

Ezt szintén a már leírtak szerint mentsük el az „EL-UTILS\kozmu\KozmuBmp” mappába, „MOL_megl.BMP” néven.
DWG blokk mintának most nyissunk meg egyet a „EL-UTILS\kozmu\KozmuBlocks” mappában, pl. legyen a „TAVHO_megl.dwg” blokk. Ezt mentsük el „MOL_megl.dwg” néven. Ezután adjunk meg egy új fóliát pl: „MOL_megl” , és fóliaszínt (pl: 42) a rajzban, majd válasszuk ki a vonalakat és rakjuk át erre a fóliára. Ezután töltsük be a MOL vonaltípusait. ('_linetype parancs, majd „*.lin” fájl betöltése)
Végül a betöltött vonaltípusokra rakjuk át a látható vonalakat, sorban, kiosztásuk szerint.
(SZ_MOL, majd SZ_MOL_2 stb.)
Ezután tisztítsuk le a blokkot (_PURGE), hogy eltűnjenek a felesleges vonaltípusok, fóliák. Végül ezt kell, hogy kapjuk:

Mentsük el a fájlt, és jöhet az „.mns” menüfájl szerkesztése.
Itt a következő sort vettem fel a **TB_GAZ_VONALAK szekciónál:

ID__2 [_Button("MOL meglévő", "KozmuBmp/MOL_megl.BMP", "KozmuBmp/MOL_megl.BMP")]^C^C(setq elvonal "KozmuBlocks/MOL_megl") (setq vonalhuzas-tipusa "VONALLANC") EL_VLH

Az idézőjelek közé ugyanazzal a szisztémával kell beírni az útvonalakat, mint a blokknál. A különbség az, hogy itt meg lehet adni, hogy vonalat („VONAL”) vagy vonalláncot ("VONALLANC") szeretnénk rajzoltatni, ehhez a (setq vonalhuzas-tipusa „....”) kifejezés pontozott mezőjébe írjuk be a megfelelő értéket.
Végül mentsük el az ”kozmu.mns” fájlt és jöhet az C:EL-UTILS-MENU-UPDATE parancs, illetve saját eszköztár esetén a „_MENULOAD”.

Új blokk felvétele az oszlop és lámpa automatikus elhelyező programba

Ebben a részben azt mutatom be, hogyan tudunk felvenni saját blokkokat ebbe a programba, szintén programozás nélkül.
Minta példának most azt találtam ki, hogy elkészítem a kábeltöréspontok automatikus elhelyezését, töréspontszámokkal együtt.
Az „EL-UTILS\custom_toolbar” mappában van ugye két ilyen nevű blokkunk:
- torespont.dwg (ez jelöli a kábel töréspontját)
- torespont_szam.dwg (ez pedig a kábel töréspontjának a számát)
Cél az, hogy a torespont.dwg-t helyezze el minden kábeltörés pontjában, a torespont_szam.dwg-t pedig a töréspont mellé. Plusz sorszámozza be a töréspont számokat.
Ehhez nem kell semmi mást tenni, mint az „EL-UTILS” mappában található „elblokk.txt” fájlt szerkeszteni. A következő két sort vegyük fel a fájl végére:

torespont.dwg 'Töréspont' ;OSZLOP
torespont_szam.dwg 'Töréspont száma' ;LAMPA

Magyarázat:
A sorok elején először a blokk neve kell szerepeljen (.dwg). Utána aposztrófok ('……') között a megnevezése a blokknak. Majd a legvégén a blokk típusa, pontos vesszővel elválasztva. Felmerülhet a kérdés a töréspont mióta oszlop, és a töréspont száma mióta lámpa? Csak meghatározott típuskategóriák vannak, és mi ezek közül valamelyikbe tudjuk sorolni a saját blokkunkat. (OSZLOP, LAMPA, KELLEK, TRAFO, SZEKRENY) Bizonyos viselkedésbeli különbség van a két csoport (OSZLOP, LAMPA) között, amikor használjuk majd az elhelyező programot. A lényege az, hogy oszlop típusnál mindig az illesztési pontba rak egy blokkot, míg ha lámpa típus, akkor azt el tudja rakni az oszlop szélére is. Így el tudjuk érni, hogy a töréspont számunk a töréspont mellé kerüljön.
A program tulajdonképp ezzel a két sorral már tudja a feladatát, de ha ikont is szeretnénk elkészíteni neki, akkor el kell készítenünk az *.sld fájlokat.
Ehhez illesszük be egyesével az említett blokkokat, és készítsünk róla sld-ket, a „_MSLIDE” paranccsal. Mielőtt kiadnánk a parancsot, nyomjuk meg a Zoom extendet (Zoom terjedelem), ugyanis az _MSLIDE az ikont az éppen aktuális nézetből fogja kirajzolni. Plusz át is kell méreteznünk a rajz ablakát, lehetőleg egy négyzet alakú ablakot csináljunk (lásd az alábbi ábrán: rajz15.dwg). Az *.sld fájlokat az „EL-UTILS\sld” mappába mentsük, a blokkokkal megegyező néven. Lásd az alábbi képet.

Tehát az „EL-UTILS\sld” mappában kell legyen egy torespont.sld, és egy torespont_szam.sld fájlunk. Ekkor, ha elindítjuk az elhelyező programot ( -ikon) akkor már az ikonjaik is meg fognak jelenni. Miután elindítottuk az elhelyező programot, válasszuk ki az oszlopnál a TORESPONT-ot, a lámpánál pedig a TORESPONT_SZAM-ot. Ha minden jól csináltunk megjelennek az ikonjaik, és a leírásaik is a programban. A földelés lerakását kapcsoljuk ki mert most nincs értelme. Az oszlop sorszám felírását kapcsoljuk be, ha most szeretnénk sorszámozni, de megtehetjük később is az oszlop sorszámozó programmal. ( -ikon) A „lámpa illesztése” opciót állítsuk „oszlop szélén”- re, ez fogja biztosítani, hogy a töréspont száma ne a töréspontra kerüljön, hanem mellé. Lásd a következő ábrát, itt látható az eddig leírtak alapján a program beállításai.

Válasszunk ki példaként egy 35kV-os kábelt, és futtassuk le a programot. Miután lefutott, a töréspont számokat még egy kicsit taszigálni kell, de aztán készen is vagyunk. Az alábbi ábrán bemutatom, hogy néz ki ebben a példában a végtermék.



Köszönöm, hogy elolvasta a dokumentációt. Kérdés esetén nyugodtan írjon az alábbi e-mail címen.


(c) 2007-2017. Pátkai Norbert
e-mail: patkai.norbi@gmail.com